Choroby oraz urazy nóg przyczyną niepełnosprawności

Nogi to część ciała niezwykle ważna. Gdy dochodzi w nich do zmian zwyrodnieniowych, nie czekaj z udaniem się do specjalisty. Zbyt późna reakcja może bowiem doprowadzić do permanentnej niepełnosprawności ruchowej, która znacząco wpłynie na jakość Twojego życia.

Ostroga piętowa – kompleksowe leczenie

Lekkie schorzenia można obecnie z powodzeniem leczyć nawet z uniknięciem zabiegów operacyjnych. Jedną z nich jest ostroga piętowa. To choroba powstająca w obrębie pięty charakteryzująca się bólem, który w zaawansowanym stopniu choroby staje się również spoczynkowy. Panaceum na dyskomfort związany z dolegliwością typu ostroga piętowa są zabiegi wykorzystujące falę uderzeniową. Mają one jednak swoją wadę – pacjenci o obniżonym progu bólu skarżą się na ich uporczywość. Odpowiedzią na to są inne metody leczenia takie, jak krioterapia, jonofereza, fonofereza czy magnetoterapia. Możliwości jest naprawdę wiele.

Wypadki chodzą po ludziach

Choć choroby układu ruchu dość często dotyczą nóg, to jeszcze częściej kończyny dotykają urazy związane z kontuzjami, bądź wypadkami. Popularnym schorzeniem, które powstaje w wyniku urazu, jest chondromalacja rzepki. Jest to choroba doprowadzająca do rozmiękczania chrząstki stawowej, a co za tym idzie, do jej zniszczenia. Objawia się głównie bólem, któremu mogą towarzyszyć uczucie sztywności stawu, charakterystyczne strzelanie oraz brak stabilności. Obecnie chondromalacja rzepki nie stanowi wyzwania dla lekarzy i można skutecznie ją leczyć. Zwykle zaczyna się od fizykoterapii, kinezyterapii oraz wprowadza leczenie farmakologiczne. Jeśli chondromalacja rzepki nie minie, może się okazać, iż niezbędne będzie leczenie bardziej specjalistyczne. Wśród licznych dostępnych metod jest artroskopia. Choć leczy się nią również rzepkę, artroskopia stawu skokowego jest zabiegiem częściej stosowanym. Staw skokowy jest bowiem miejscem, które najczęściej ulega kontuzji podczas aktywności sportowej, a także poddaje się schorzeniom. Na szczęście artroskopia stawu skokowego to mało inwazyjny zabieg, dlatego jeśli zauważysz u siebie objawy w postaci bólu w okolicach nóg nie czekaj i zgłoś się do specjalisty, a może Cię to ustrzec przed stałą niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz