Rehabilitacja kluczem profilaktyki

Odpowiednio ułożona i prowadzona rehabilitacja może służyć nie tylko rekonwalescencji po chorobach i wypadkach. Jest również pomocna w stałym utrzymywaniu sprawności na zadowalającym poziomie.

Kompleksowe działanie w służbie zdrowia

Rehabilitacja to bardzo szerokie pojęcie. Podstawową definicją, którą określa rehabilitacja to zespołowe i kompleksowe działanie mające na celu poprawę bądź przywrócenie jakości życia chorego do możliwości brania czynnego udziału w życiu społecznym i gospodarczym. Wyróżniamy różne rodzaje rehabilitacji: neurologiczną, kardiologiczną, kręgosłupa, ale i psychiczną. Dla kobiet, które przeszły poród niezwykle istotna jest rehabilitacja uroginekologiczna Warszawa. Polega ona na ćwiczeniu mięśni dna miednicy. Pozwala ona zminimalizować, a także uniknąć problemów z jakże wstydliwym problemem, jakim jest nietrzymanie moczu.

Kiedy udać się po pomoc?

Rehabilitacja Warszawa ma to do siebie, że zwykle nie szkodzi. Odpowiednio przygotowany plan można więc wdrożyć w zasadzie w każdej fazie leczenia. Jest on również ważnym składnikiem profilaktyki zdrowotnej. Przykładowo, rehabilitacja uroginekologiczna Warszawa polecana jest kobietom nawet rok przed planowanym zajściem w ciążę. Działa ona nie tylko na pęcherz, ale i znacząco wpływa na poprawę jakości życia seksualnego. Jest ona na tyle świetnym rozwiązaniem, że ćwiczenia można wykonywać w zasadzie wszędzie: nawet w pracy czy miejscach publicznych. Wystarczy wykonywać cyklicznie określoną liczbę powtórzeń każdego dnia, by już po kilku tygodniach zobaczyć jej efekty.

Rehabilitacja nieodzownym elementem leczenia

Istotnym, a w zasadzie decydującym składnikiem leczenia poudarowego, jest rehabilitacja ruchowa mająca przywrócić chorego do jak największej sprawności. W początkowej fazie odbywa się ona w warunkach szpitalnych na oddziale wczesnej rehabilitacji neurologicznej. Następnie kontynuowana jest w warunkach ambulatoryjnych, bądź domowych. Najważniejszym jednak jest to, by była ona kompleksowa i nieprzerwana. Niestety często zdarza się, że chorzy mają obniżoną motywację. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy psychologa, który razem z chorym wypracuje metody mogące go zaktywizować.

Dodaj komentarz