Szkielet – podstawa człowieka

Szkielet człowieka składa się z 206 kości, które razem tworzą podstawę funkcjonowania człowieka. Współtworzą one układ ruchu i pełnią funkcję ochronną narządów wewnętrznych. Mimo, iż kości są gęste i twarde, to często dochodzi do ich złamań.

Złamanie to nic innego jak przerwanie ciągłości kości. Jeśli jest tylko częściowe, nazywamy je nadłamaniem. Jeśli staniesz się ofiarą takiego urazu zmuszony będziesz znaleźć specjalistę, jakim jest dobry ortopeda Warszawa, który przyjmuje w instytucjach typu poradnia ortopedyczna Warszawa.

Złamanie złamaniu nierówne

Wyróżniamy różne rodzaje złamań. Podstawowy podział dzieli je na złamanie otwarte i zamknięte. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy z nich to typ złamania, w którym dochodzi do przerwania powłoki skórnej przez kość. Ze względu na przebieg i rodzaj pęknięć złamania opisujemy jako: poprzeczne, podłużne, skośne, spiralne i złożone. Jeśli podejrzewasz, że doznałeś takiego urazu znajdź ortopeda Warszawa, który w poradnia ortopedyczna Warszawa przeprowadzi wywiad lekarski i zleci niezbędne badania takie jak między innymi RTG miejsca, w którym podejrzewamy złamanie.

Różne przyczyny – ten sam efekt

Złamania mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszymi przyczynami są urazy mechaniczne wywołane wypadkami komunikacyjnymi oraz upadki. Głównym czynnikiem sprzyjającym złamaniom jest niedobór witaminy D oraz niska gęstość mineralna kości, a także czynniki zewnętrzne, do których każdy dobry ortopeda Warszawa zaliczyłby: nadużywanie alkoholu i papierosów, przebyty udar lub zawał serca, cukrzyca, osteoporoza oraz przyjmowanie leków z grupy steroidów.

Jak leczyć?

Jeśli podejrzewasz, że doszło u Ciebie do złamania, niezwłocznie znajdź ortopeda Warszawa, bowiem każde takie uszkodzenie wymaga interwencji medycznej. W pierwszej kolejności dobry ortopeda Warszawa wykona badanie RTG, a w razie potrzeb rozszerzy diagnostykę o tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, bądź USG. Następnym krokiem, który wykonuje poradnia ortopedyczna Warszawa, jest nastawienie i usztywnienie kości za pomocą opatrunku gipsowego, który należy nosić od 4 do 8 tygodni w zależności od wskazań, które przekaże ortopeda Warszawa.

Dodaj komentarz